Dobré hry
Original War ¤ Half-Life 2 ¤ Gothic 3

Opera 9 – moderní internetový prohlížeč


Autor: Josef Vítů
Datum vytvoření: 15. července 2006
Datum poslední úpravy: 6. července 2007

Úvod

Proč se stal Internet Explorer nejpoužívanějším prohlížečem? Je to dáno jeho kvalitou? To rozhodně ne!

Internet Explorer – zlo, kterého se asi nezbavíme

Zodpovězme si na otázku v úvodu. Microsoft provedl začleněním IE do základní výbavy systému velice chytrý tah. Ano, tím to je. Hodně lidí nemá náladu po internetu shánět nějaký prohlížeč, když už ho má přímo v operačním systému. Často ani netuší, že existuje něco lepšího. A používá ho, i když je pomalý, nebezpečný a nemoderní. Trochu si rozeberme zatím nejrozšířenější verzi 6 (aktualizované informace pod článkem). Tím, že nepodporuje panelové prohlížení a stránky si musíme dávat do nového okna neskutečně zpomaluje celý systém. Pak do toho začne aktualizovat antivir, dostaneme vzkaz přes ICQ a chyba systému je na světě. Samozřejmě, že záleží na výkonu počítače, ale ne každý běžný uživatel má hi-end vybavení. Navíc ty stránky pak na liště vyhledávat… Dalším velkým problémem je podpora standardů. Nedá se říct, že je IE (nebo obecně Microsoft) podporuje. On si vytváří své vlastní. Je sice velice milé, jaké úžasné efekty můžete do stránek dát. Všechny ty JavaScripty, DHTML, jéé. Jenže tím vzniká úplná závislost na IE a platformě Windows. A pokud ještě někdo vyvíjí, nedej Bože, v Microsoft FrontPage… Nebo v Micorsoft Wordu! Ani o tom nemluvme. Před Vánocemi 2005 se k tomu všemu objevila spekulace, že Microsoft kupuje Operu. Sice se potvrdilo, že to není pravda, ale už jsem se s mou oblíbenou Operou začal loučit. Když Microsoft něco kupuje, tak to chce buď vydávat za vlastní (případ Giant AntiSpyware), nebo zlikvidovat. Já bych osud Opery viděl tak, že by z ní vzal všechny dobré funkce, implementoval je do IE a vývoj Opery definitivně ukončil. Ale i ty nejlepší funkce by tak pokazil, že by se nedaly používat (což jde Microsoftu ze všeho nejlépe). Myslíte si, že kdyby mohl MS koupit Firefox, že by to neudělal? Naštěstí jej koupit nemůže, má smůlu :-) No, to jsem se rozpovídal. Radši se vrátíme zpět k Opeře.

Co získám stáhnutím Opery

V první řadě bezproblémovou instalaci :o) Rozhraní se od minulé verze téměř nezměnilo. Stále je přehledné a hlavně splňuje svůj účel. Možnosti nastavení se trochu rozšířily. Program obsahuje vestavěného e-mailového klienta a RSS čtečku. Pokud Opera najde na prohlížené stránce RSS vlákno, upozorní vás na něj ikonkou v adresním řádku. Stahování souborů je bezproblémové, můžete ho kdykoliv pozastavit a pak znovu spustit. Užitečnou funkcí je vypsání všech odkazů na stránce (užitečnou se stává jenom, když autor nepoužívá samé odkazy typu „pro zobrazení informací o produktu XY klikněte zde“). Ovšem tím nejlepším, co Opera nabízí, jsou gesta myší. Jednoduše podržíte pravé tlačítko a posunete myš. Pohybem doleva se vrátíte zpět, doprava vpřed, pohybem nahoru dolu aktualizujete stránku apod. Ale je tu problém. Strašně rychle si na to zvyknete a budete to chtít používat úplně všude. Jenom pro úplnost ještě zmíním blokování vyskakovacích oken a reklam a vrhnu se na největší novinku deváté verze.

Widgets

Ptáte se, co to je? Jedná se o doplňkové aplikace postavené na JavaScriptu, HTML, CSS a dalších webových technologiích, které se integrují do mateřského programu. Na komunitních stránkách si můžete stáhnout digitální nebo analogové hodiny, program zjišťující počasí ve vaší oblasti, výsledky sportovních zápasů, kalkulačku a mnoho dalších pomůcek. Jedním z těchto widgetů je vyhledávač pro BitTorrent, což je P2P síť, na které uživatelé z celého světa (často nelegálně) sdílejí hudbu, filmy, hry nebo programy. Samotná podpora BitTorrentu je již v programu zakomponována.

Prohlížení

Prohlížení je též bezproblémové, podpora standardů se oproti verzi 8.5 velice zlepšila. Pokud se vám špatně zobrazují fonty, nefungují některé webové aplikace (např. internetové bankovnictví), tak za to ve velké míře může Microsoft. Neříkám že vždy, ale celkem často ano. U fontů to je speciálním kódovaním češtiny (windows-1250), které si v Opeře můžete nastavit (Nástroje → Nastavení → Základní údaje → Jazyk – podrobnosti → Výchozí kódování…). U webových aplikací to může být způsobeno programovacím jazykem a serverem (na platformě Microsoftu je to ASP), který občas podporuje jen IE. Kdysi se dokonce objevila zpráva (už nevím kde), že Microsoft úmyslně kazil zobrazení Windows Update v Opeře, což gigant později přiznal.

Závěr

Opera 9 je opravdu kvalitní prohlížeč, který si zaslouží vaši pozornost. Rozhodně nemám nic proti Firefoxu, ale nevyhovuje mi tím, že se snaží být po vzoru IE až příliš jednoduchým. Internet Explorer se za prohlížeč ani nedá považovat (a s novými verzemi to tak i nejspíš zůstane). Můžete sice zkusit nástavby jako Maxthon, ale ty stále používají nekvalitní jádro IE.


Doplněno 6. července 2007:

Podíl šesté verze Internet Exploreru rychle klesá a nahrazuje ho sedmá verze. Ta konečně podporuje panelové prohlížení, takže stránky se neotevírají stále do nových a nových oken. Nicméně s rychlostí je to horší… Opera se však vyvíjí také, a to mnohem lépe. Pokud jste tak ještě neučinili, doporučuji přechod na verzi 9.20 a vyšší, která (kromě opravy bezpečnostních chyb a zvýšení stability) přidala tzv. „rychlý přístup“ – po otevření prázdného listu se objeví devět náhledů vámi vybraných stránek, na které se tak snadno dostanete jedním kliknutím.


Jan Neckář