Dobré hry
Original War ¤ Half-Life 2 ¤ Gothic 3

Original War – ruské technologie

Budovy – Zbraně – Auta (podvozky) – Auta (ovládání) – Auta (motory) – Auta (ostatni)


Autor: Josef Vítů
Datum vytvoření: 18. června 2006
Datum poslední úpravy: 12. července 2006

Budovy

Ve hře je několik typů budov. Každá se dá modernizovat. Zde vám přináším přehled všech ruských budov i s popisem.

Skladiště Velkosklad
Skladiště (vlevo) je nejdůležitější budovou každé základny. Pokud vám zničí skladiště, tak jste bez zásob a bez proudu. Budovy na základně se dají stavět pouze, pokud jsou v dosahu skladiště. Pro zvýšení dosahu je nutno budovu modernizovat na velkosklad (vpravo). V obou budovách můžete změnit povolání na dělníka.

Bunkr Obraná věž Automatická věž
Umístěním jednoho svého člověka do bunkru mu zajistíte výhodnou palebnou pozici. Je dobře chráněn před útoky nepřátel a sám může útočit. Jen se nemůže hýbat. První modernizací získáte obrannou věž, do které můžete namontovat libovolnou zbraň (musíte ji nejprve vynalézt). K tomu ovšem potřebujete dílnu nebo lépe továrnu (viz níže). Další modernizovanou budovou je automatická věž. Ta již ke své činnosti nepotřebuje obsluhu (člověka). Zbraň se umisťuje stejně jako do obranné věže. Ještě je důležité zmínit, že obranná i automatická věž potřebují k činnosti dostatek energie. Pozn.: Na těchto věžích je umístěno dvojité dělo. Více v oddílu zbraně.

Zbrojnice Kasárna
Zbrojnicekasárna jsou mnohem lepší obranné posty než bunkr. Kromě toho, že se do nich vejde až šest lidí, také více vydrží. V obou budovách můžete měnit povolání svých lidí na vojáky. V kasárnách můžete také po vynalezení technologie bazuka změnit povolání vašich lidí na bazukéry.

Dílna Továrna
dílnětovárně se převážně vyrábějí vozidla. Také se v nich montují zbraně pro obranné a automatické věže. K továrně můžete navíc umístit až pět přístavků, které vám umožňují vyrábět účinější zbraně apod. V těchto budovách můžete měnit povolání na mechaniky.

Dělový přístavek
Díky dělovému přístavku můžete vyrábět obyčejná a těžká děla.

Nebojový přístavek
Nebojový přístavek je nutný k výrobě nákladních vozů, buldozerů a jeřábů.

Pásový přístavek
Pásový přístavek umožňuje vyrábět vozidla se středním nebo těžkým pásovým podvozkem.

Počítačový přístavek
Počítačový přístavek je potřeba k výrobě počítačem ovládaných vozidel a věží.

Raketový přístavek
Raketový přístavek umožní výrobu raketometu, rakety či siberitové bomby.

Alaskitový přístavek
Alaskitový přístavek je nutný k vyrábění vozidel s alaskitovým (stálým) motorem a k výrobě alaskitové bomby.

Ropná těžební věž
K těžbě ropy slouží ropná těžební věž. Po postavení těží ropu automaticky a nepřetržitě.

Siberitový důl
V pozdější části hry umožňuje tento alaskitový důl těžit krystaly alaskitu.

Naftová elektrárna
Naftová elektrárna vyžaduje ke svému chodu průběžný přísun ropy. V případě, že zrovna elektrickou energii nepotřebujete, můžete její výrobu pozastavit, čímž ušetříte celkem hodně paliva.

Siberitová elektrárna
Alaskitová elektrárna je nejvýkonnější ze všech. Vyžaduje pouze trochu alaskitu při stavbě, pak už žádný nepotřebuje.

Základní laboratoř
základní laboratoři se zkoumají základní technologie jako využití ropy nebo jazyk opičáků. Každá základní laboratoř se dá dvakrát vylepšit.

Zbraňová a optoelektrická laboratoř
Základní laboratoř vylepšená na zbraňovou (vlevo) a časoprostorovou (vpravo). Ve zbraňové se zkoumají nové typy zbraní, jako dělarakety. V časoprostorové zase speciální munici do bazuky či predikci materializace.

Počítačová a siberitová laboratoř
Základní laboratoř vylepšená na alaskitovou (vlevo) a počítačovou (vpravo). V počítačové se zkoumá umělá inteligence a její využití, v alaskitové technologie alaskitový motor a alaskitová bomba (štěpení alaskitu).

nahoru

Zbraně

Každá zbraň je vyfocena na obranné věži bez posádky.

Kulomet
Těžký kulomet – nejzákladnější ruská zbraň ve hře. Je velmi slabý a k montáži postačí dílna.

Rotační kulomet
Rotační kulomet – velmi účinný proti lidem, méně proti vozidlům a budovám. Je zkoumán ve zbraňové laboratoři a k výrobě je nutná továrna.

Lehké dělo
Dělo – první pořádnější zbraň. Dělo je účinné proti budovám a vozidlům, proti lidem moc ne, protože se pohybují příliš rychle. K výrobě je potřeba továrna s dělovým přístavkem.

Těžké dělo
Těžké dělo – velmi silná zbraň. Proti budovám a vozidlům je těžké dělo velmi účinné, ale je příliš těžkopádné, proto se k nepříteli otáčí pomaleji. Vyvíjí se ve zbraňové laboratoři (technologie pokročilá metalurgie). Ke stavbě stačí opět továrna s dělovým přístavkem.

Raketomet
Raketomet – není příliš vhodný na rychle se pohybující cíle. Je celkem silný, ale hlavním využitím je „útok na místo“. Raketomet střílí i na místo, kam vůbec nevidí. To je skvěle využitelné ve spojení s radarem (pro Rusy pouze v Alianci). Nepřítel si útoku často ani nevšimne. Je to celkem nerealistické, ale často tuto výhodu využijete. Nicméně i tak se občas prozradíte a budete muset nasadit nějakou podpůrnou techniku či případně ustoupit.

Raketa
Raketa – není vhodná na pohybující se cíle, protože střílí pomalu. Zato je velmi silná.

Zpomalovač
Zpomalovač – Američané mají radar, Rusové zpomalovač. Pokud se do jeho blízkosti dostane nepřátelská jednotka neovládající tuto technologii, rázem se její pohyb velmi zpomalí, takže bude snadným cílem.

#
Alaskitová raketa je nejsilnější ruskou zbraní ve hře. Její výbuch srovná se zemí středně velkou základnu (nejlepší je mířit na skladiště/velkoslad). Navíc je okolí výbuchu nějakou dobu silně radioaktivní. Moc si jí ale neužijete. Pozn.: I když ji můžete připevnit na obrannou věž, je lepší, aby byla mobilní.

Behemot
A na závěř jedna specialitka – behemot. Na sobě má různá děla, plamenomety, raketomety… Tuhle nádheru umí vyrobit jenom Rusové. Útočit na něj zblízka je holý nesmysl a jistá smrt. Ničit jedině z dálky! Behemot ovládá několik výkonných počítačů, pohybuje se pomalu, nicméně to vynahrazuje obrovská palebná síla a vysoká odolnost. Taky je hodně drahý. Mimochodem – plně nahrazuje buldozer (níže), je dokonce několikrát účinnější. Nekácí stromy po jednom, ale po desítkách!

nahoru

Auta (podvozky)

Podvozky, kterých je 5 druhů, jsou demonstrovány na vozidlech s ručním řízením vybavených dělem.

Střední kolový
Střední kolový – nejjednodušší ruský podvozek. K výrobě stačí dílna.

Střední pásový
Střední pásový – kvalitní a odolný podvozek. Tanky s pásovým podvozkem jsou pomalejší než s kolovým, ale zase vyjedou prudší kopce. K výrobě je nutná továrna s pásovým přístavkem.

Těžký kolový
Těžký kolový – tento typ podvozku vyrábějí pouze Rusové. Je odolný a pomalý. K výrobě je potřeba továrna. Pozn.: Na tomto tanku je jako zbraň těžké dělo, obyčejné na něm vypadalo vyloženě trapně.

Těžký podvozek
Těžký podvozek – velmi odolný, velmi pomalý. K výrobě opět továrna s pásovým přístavkem. Pozn.: Znovu těžké dělo.

nahoru

Auta (ovládání)

Podvozky jsem vyfotil na vozidlech s dělem bez posádky.

Ruční ovládání
Ruční ovládání – nejjednodušší způsob řízení vozidel. Do každého vozidla se vejde jeden člověk. Nejlepšími řidiči jsou mechanici. Pokud je vozidlo silně poškozeno, řidič vyskočí a podle situace utíká, nebo vozidlo opravuje. Vhodné hlavně ze začátku hry.

Počítačové ovládání
Stavba vozidel s počítačovým ovládáním se rozhodně vyplatí. Nejen, že neriskujete životy svých svěřenců, ale (pokud máte dostatek zásob) můžete mít všechny mechaniky v továrně a posílat do boje stále nové a nové tanky.

nahoru

Auta (motory)

Motory jsou ve vozidlech s dělem bez posádky.

Spalovací motor
Spalovací motor – jak již název napovídá, potřebuje k provozu ropu. Pro tu si může jezdit do skladiště, továrny nebo přímo k vrtu. Také ji může doplnit dělník. Je to základní ruský motor.

Alaskitový motor
Alaskitový motor (také se nazývá stálý). Jakmile ho jednou postavíte, už se nebudete muset o palivo starat. Nepotřebuje žádné nabíjení ani doplňování. Proto stálý.

nahoru

Auta (ostatní)

Tady popíši nebojová vozidla. K výrobě všech potřebujete továrnu s nebojovým přístavkem.

Náklaďák
Jediný účel náklaďáku je převážení materiálu. K ničemu jinému nejsou.

Jeřáb
Jeřáb velice urychluje práci na stavbě. Budovy umí stavět i opravovat, ne rozebírat.

Náklaďák
Pokud vám v cestě brání les, buldozer se o něj postará. Můžete mu zadat likvidaci jednotlivých stromů, či ukázat místo, kam se má dostat, a on už si cestu udělá sám.

nahoru

Jan Neckář